Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

Conf Pr Daniel BengaÎn Patriarhia Română, anul 2020 a fost declarat „Anul omagial al pastorației părinților și copiilor” și „Anul comemorativ al filantropilor ortodocși români”.
În același context, Parohia Ortodoxă Sfântul Calinic de la Cernica și Sfântul Willibald din Eichstätt organizează conferința cu titlul Bucuria de a fi creștin, avându-l ca inviat pe pr. prof. dr. Daniel Benga.

Îngerii trimiși de Dumnezeu la păstorii din Betleem în noaptea nașterii Mântuitorului le-au binevestit păstorilor „bucurie mare, care va fi pentru tot poporul, că vi s-a născut astăzi Mântuitor, Care este Hristos Domnului” (Luca 2, 10-11). Întreaga lume creștină de atunci încoace ar trebui să trăiască în această „bucurie mare” a unui Dumnezeu care ne iubește și este alături de noi și care după Înviere, le-a întâmpinat pe femeile mironosițe cu salutul „Bucurați-vă” (Matei 28,9).

Având în vedere că chiar și moartea este biruită pentru cei ce cred în Hristos, întrebarea unui creștin autentic trebuie să fie: Care este fundalul vieții mele? Trăiesc eu această bucurie a credinței sau nemulțumirea și tristețea îmi copleșesc viața?

O simplă observare cu atenție a participanților la Sfânta Liturghie în comunitățile noastre, ne pune în fața unei realități care trebuie analizată. Foarte mulți oameni sunt triști în Biserică, spațiul speranței, bucuriei și mântuirii, al vieții noi în Hristos, locul prin excelență în care pulsează veșnicia.

Conferința va arăta că fundalul vieții unul creștin autentic este bucuria. Cum o putem însă câștiga? Ce este această bucurie? Nu ni se cere prea mult într-o lume plină de probleme și încercări, când Evanghelia spune bucurați-vă? Ne putem bucura în încercări?

Recunoștința față de tot ceea ce ne dăruiește Dumnezeu este drumul spre bucurie, iar aceasta o învățăm prin Euharistie, prin mulțumire și printr-o atenție deosebită, pe care trebuie să o arătăm tuturor trăirilor și sentimentelor noastre față de Dumnezeu, de lume și de oameni.

Noi aducem grijile noastre lumești în rugăciune, în loc să aducem rugăciunea în grijile noastre lumești, iar astfel să le transfigurăm, să le facem prilejuri de apropiere mai mare de Dumnezeul nostru, a Cărui stăpânire este neasemănată și slavă neajunsă, a Cărui milă este număsurată și iubire de oameni negrăită.

Părintele Daniel Benga va sluji împreună cu Părintele Iulian Mihai Sfânta Liturghie, începând cu orele 09:30, iar în continuare va conferenția.

Născut în anul 1972 în localitatea Recea din județul Brașov, Părintele Daniel Benga este căsătorit, fiind și tată a trei copii. Este doctor atât al Facultății de Teologie din București cât și al Universității Friedrich Alexander din Erlangen-Nürnberg.

Pe lângă activitatea cărturărească, părintele Daniel are și o bogată activitate pastorală al cărei centru este Biserica Cuibul cu Barză din București, iar de câțiva ani catedra Facultății de Teologie din Munchen. Cunoștințele sale teologice, experiența pastorală și cea didactică, implicarea sa în viața concretă a Bisericii, îl fac să vorbească cu multă competență, dar și cu multă căldură sufletească.

Evenimentul se va desfășura în biserica Parohiei Ingolstadt, la adresa: Regensburger Str. 192, 85055 Ingolstadt

 

 

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:
14.600 euro

Programul slujbelor

2 M Sfânta Liturghie ora 07:00, Spovedanie, Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00
4 V Sfântul Maslu ora 18:00
6 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
8 M (†) Nașterea Maicii Domnului - Paraclisul Maicii Domnului și Sfânta Liturghie ora 08:30
9 M Sfânta Liturghie ora 07:00, Spovedanie, Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00
11 V Sfântul Maslu ora 18:00
13 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
14 L (†) Înălțărea Sfintei Cruci (Post) - Acatistul Sfintei Cruci și Sfânta Liturghie ora 08:30, Spovedanie
16 M Sfânta Liturghie ora 07:00, Spovedanie, Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00
18 V Sfântul Maslu ora 18:00
19 S Școală Parohială ora 10:30
20 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
23 M Sfânta Liturghie ora 07:00, Spovedanie, Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00
25 V Sfântul Maslu ora 18:00
26 S Sfânta Liturghie ora 09:00, Spovedanie, Neuburg
27 D Acatistul Mântuitorului și Sfânta Liturghie ora 09:30
30 M Sfânta Liturghie ora 07:00, Spovedanie, Acatistul Sfântului Calinic ora 18:00