Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Parohia Ortodoxă Română "Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Willibald din Eichstätt" Ingolstadt, Germania

Începând cu 26 martie 2014, la oficiile de evidenţă a populaţiei din Germania există posibilitatea înregistrării românilor ortodocşi cu sigla „rx”, ea însemnând pentru autorităţi „rumänisch-orthodox“.

Deşi asupra acestui lucru au fost informate autorităţile din toate Landurile, acestea au implementat-o până acum doar parţial, astfel că pe formularele de înscriere la oficiile cetăţeneşti (Anmeldeamt) sigla „rx“ nu este încă introdusă în formularele de înscriere, deocamdată apărând doar siglele „go“ pentru grecii ortodocşi şi „ro“ pentru ruşii ortodocşi.

Românii ortodocşi trebuie să se declare ca atare şi să spună funcţionarilor respectivi că există şi sigla „rx“ pentru românii ortodocşi, solicitând înscrierea în mod corespunzător. În acest sens se pot prezenta la oficii Comunicatele Ministerului de Interne care dispun implementarea acestei chestiuni la nivel federal. Înscrierea corespunzătoare se va solicita şi atunci când se înregistrează la oficiile cetăţeneşti un prunc nou născut.

Înscrierea noastră corectă la oficiile de evidenţă a populaţiei este foarte importantă din mai multe puncte de vedere, din care punem în evidenţă două:

  1. Evidenţele acestea vor constitui o bază pentru identificarea copiilor români ortodocşi în şcoli, implicit pentru posibilitatea organizării de ore de religie ortodoxă pentru ei, în landurile în care acest lucru este deja posibil.
     
  2. Pe viitor se preconizează perceperea unui impozit special obligatoriu, care va fi perceput de Stat şi retrimis (într-un anume procent) către Bisericile cărora le aparţin cetăţenii impozitaţi sau redistribuit pentru opera social-caritativă în cazul celor fără apartenenţă religioasă. În aceste condiţii, impozitul românilor ortodocşi înregistraţi necorespunzător va fi distribuit conform realităţii scriptice şi nu celei de fapt.

Toţi credincioşii ortodocşi români sunt rugaţi cu insistenţă să se înscrie de acum în mod corespunzător cu sigla „rx”. Acest lucru trebuie făcut şi de toţi cei care au fost înscrişi până acum în evidenţele civile, deoarece, în lipsa unei sigle speciale pentru ei, au fost înregistraţi ca şi greci-ortodocşi, ruşi ortodocşi sau altceva.

Programul slujbelor

 1 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
 4 M Spovedanie 10:00-18:00
 5 J Denia celor 12 Evanghelii ora 18:00
 6 V Denia Prohodului Domnului ora 18:00
 7 S Învierea Domnului ora 23:00 Biserica Sf. Moritz (Moritzstraße 2, 85049 Ingolstadt)
8 D Vecernia Învierii ora 18:00
9 L Sfintele Paști - Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 09:30
10 M Sfintele Paști - Ceasurile, Sfânta Liturghie ora 09:30, Neuburg
11 M Sf. Ier. Calinic de la Cernica, episcopul Râmnicului - Acatistul Sfântului Calinic și Sfânta Liturghie ora 09:00
13 V Izvorul Tămăduirii - Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 09:00
15 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00 Școală Parohială
18 M Acatistul Sfântului Calinic ora 18:30
22 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00
23 L Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 09:00
27 V Sf. Maslu și Spovedanie ora 19:00
29 D Ceasurile și Sfânta Liturghie ora 11:00

Donații pentru construcția bisericii

Până acum s-a strâns pentru construcția bisericii suma de:

2.900 euro

Pentru detalii accesați:
Donații pentru construcția bisericii